Okulumuzun kurucusu, Arman Esen’in sürece bakışı

Değerli üyelerimiz, 

İnsanlık tarihi boyunca Dünya’yı sosyo ekonomik boyutta etkileyen ve yaşamı felç etmiş bir tarihi sürece maruz kalmış durumdayız. Pandemi ve Corona Covid-19 kelimelerinin bu kadar çok konuşulacağı aklımızın ucuna bile gelmezdi. Hem sosyal medya hem de televizyonlar çoğumuzun düşüncelerini çokça karmaşıklaştırdı. Bir hafta öncesinde, çevremizde boş veren ve panikleyen iki ayrı grubun oluştuğunu gözlemledik. Bizler doğru bilgi edinmek ve psikolojimizi sağlam tutmak için kirli bilginin içinde doğru olanı bulmakta zorlandık. Yaşananlar konusunda ne kadar doğru olduğunu düşündüğümüz bilgilere dayanarak planlamalar yürütsekte her şeyin her an değişebileceğininde tamamen farkındayız. 

Bizi, ne bekliyor? Ne zamana kadar bu süreci yaşayacağız? Böyle devam ederse buna dayanabilecek miyiz? 

Bu soruların yanıtları konusunda inanın çaresizce süreci izlemek bizim için hiç bir zaman tercih sebebimiz olamaz. Hem bedensel hemde psikolojik zayıflık şu an bir çok bilim insanının endişesi. İlk başlarda bizlerde süreci biraz hafif aldık. Akademi ailemizin içinde olan ve mücadeleye sağlık sektöründeki uzmanlığı ile tam güç çaba harcayan Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkların’da Profesör A. Deniz GÖKENGİN hocamız bizlere sürekli uyarılarda bulunarak dans dersleri için bişeyler yapmamız konusunda ısrarcı oldu. Okulumuzda derslere geçip devam edeceğimizi düşünürken bir gerçekle yüzleştik. Önümüzde ki 5 hafta minimum bunun olamayacağını anladık.

Sınıfımızda olacakları ön görüp, bilgi aktararak bu sürece girmedik. 13 mart tarihinde 1 haftalık ara diye başlayan süreç, bizim için öğrencilerimize özlem, merak ve endişeye döndü. Teknolojik bir alt yapı ve hazırlığımız olmadığı için çözüm arayışı ile bişeyler bulup biran önce öğrencilerimizle iletişime geçmeyi arzuladık. Araştırarak online görüşme planladık.  Öğrencilerimize temas etmesekte bir şekilde onlara enerji vermek için heyecanımız artmıştı. Siz üyelerimize buluşma yöntemi ve etkinliğimizin amacını anlattık. 1 hafta tüm öğrencilerimize ulaşmanın büyük mutluluğu ile hem bilgiler aktardık hemde bu sistemin eğitime uyarlanması konusunda tecrübeler edindik. 

Bu yaşananların bizleri yeni bir dünyaya hazırladığının farkındayız. Kıymetini çokça anladığımız bazı şeylerin tekrar yaşanabilir olması için bize düşeni yapacağız. Uyum için ise yenilikleri yaşamımıza dahil ederek sonrasında tekrar yaşanması olası olacak risklere karşı önlem almış olacağız.  

Dünya sağlık örgütü yaptığı açıklamada süreçte alınması gereken önlemlerin arasında ısrarcı bir şekilde online bağlanarak dans edin, spor yapın diye uyarılarda bulunmaya devam etti.

Çocuklarımız bu gündemi en izole durumda bile korkarak yaşıyorlar. İlk başlarda okullarının tatil olduğunu duyup sevinirken bugün büyük özlem ile okula gitme hayali kuruyorlar. Bir öğretmen olarak en çok çocuklarımızın psikolojileri konusunda endişe barındırmaktayım. Yapılan online görüşmelerde, yaşananları bir an olsun unutup kendileri için bişeyler yapmaya başladıklarını dansı duyduklarında çalışma kıyafetlerini giyip heyecan ile görüşmeyi beklediklerine şahit olduk. 

Meslek hayatımın 20. yılında bir dersi hep üç kısımda aktardım. 1. Kısım: Dersin öncesi 2. Kısım: Ders sırası 3. Kısım: Ders sonrası. Bu kısımlar sadece öğrenci için değil öğretmen için de çok önemlidir. Ders öncesi gerekli hazırlık ve ekipman tedariği 2. kısım olan ders anında öğrencinin odağını artıracaktır. 3. Kısım olan ders sonrası ise hem öğrenci hem de öğretmen için dersi yorumlayıp analizler ile tekrar 1. kısma hazırlık sağlar.  

Yaşadığımız süreçte online görüşme sadece öğrenciler ile öğretmenin özlem gidermesi hedef alınarak yol izlenmiş olsada işin eğitim kısmı konusunda bolca soru işareti barındırıp, olumlu gözlemler oluşturduk. Bazı nasıl olur diye düşündüğümüz durumlar için doğru bir alt yapı çalışmasının durumu olumsuzluktan tam tersi olumlu tarafa taşıyacağını fark ettik.

Ressamın sanatını icra etmesi için ihtiyaç duyduğu tuval, boya ve de fırçası, müzisyenin ihtiyaç duyduğu enstrümanı dansçının da ihtiyaç duyduğu işlevsel bedenidir. Bir müzisyen üst düzey bilgisi ve tecrübesini kötü bir enstrüman ile icra etmeye kalkar ise bizler bu sanatı beğenmeyiz. Bu sebeple iyi müzisyenlerin çok özenerek edindikleri çok özel enstrumanları vardır.

Tüm öğrencilerimizile 30’dan fazla online konferans gözlemledim ve tecrübe edindim. Online konferansın çok özel bir dili ve bilinmesi gereken sözlüğü var. Bu dili öğrenerek bize bu süreci çok faydalı kılacak bir planlama yaptık. 

Sanatçının duygulara dokunması, kültürü biçimlendirmesi ve yaşamı anlamlaştırması yeteneklerinin ürünüdür. Her sanat ile uğraşan sanatçı olamaz. Bizler çocuklarımıza dansı öğretirken birinci amacımız gelişimlerine katkı sağlamaktır.  Eğer sağlanan katkının yanında yeteneği ve kişisel özellikleri destekler ise o zaman bir sanatçının oluşumunun mutluluğunu yaşarız. Dans eğitimimizde gelişimlerine katkı sağlamak için ihtiyaç duyduğumuz çoğu şeyi şu an online eğitim sağlıyor. Bedenlerini eğitip iyi düzeyde dans edebilecek düzeye getirmek online eğitim ile mümkün. Evet bu hazırlık sonrası hazır ve kaliteli bedenlerin duygulara dokunmasını  okullarımızda vereceğimiz eğitime saklayabiliriz. Hem bizler gelişimlerine katkı sağlarken aynı zamanda bu süreçten onları uzaklaştırmış ve egzersiz yapmaya teşvik etmiş oluruz.

Süreç çok uzun, bizler çocuklarımızın vaktini doğru planlamaz isek,  faydasız ve zararlı şeyler çocuklarımızı ele geçirmiş olacak. Düzensiz uyku, fazla ve zararlı gıda ve zararlı medyanın tuzağına düşmemek için planlı olmalıyız. 

Bizler hazırladığımız plan ve yöntemler konusunda sizleri sitemizden ayrıntılı bilgilendireceğiz. Süreç ülkemiz için ve kendimiz için her an yeni bir yön bulabilir. Yaşamın acı yanlarını her an yaşayabiliriz. Bu aldığımız kararlar bu sürecin getirisidir. Belki eski eğitimimize yakın zamanda döneceğiz.  

Bu süreçte bizler ile birlikte planlarımızı sunacağımız siz üyelerimize güncel olarak aktarım devam edecektir.

Sağlığımızı koruyarak görüşeceğimiz günler dileği ile…

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close