Değerli Moderatör, geçmişte bir öğretmenin sınıfında kullandığı dil ve sınıfına kazandığı hakimiyet bir moderatör ihtiyacı doğurmamıştı. Şu an yabancılık çektiğimiz bir dil ve bir sanal ortamın içindeyiz. Bu sebep ile kurumumuz sistemi ders süresince kontrol ve risk çözücü olarak yönetsede sizin sayesinde öğretmenin kitlesine hitabı ve öğrencilerin ilgisi artacaktır.

Bir moderatör olarak

“ders öncesi” yapılması gerekenler;

 1. Öğretmenin sunumunu destekleyecek bir alanın boşaltılarak kameranın kadrajının içine girecek objelerin özen ile seçilmesi gerekir.
 2. Dersten 15dk. önce alarmın kurularak öğretmenin dersin başlayacağının hatırlatılması gerekir. Öğretmenin çekime hazır şıklıkta, öğrencilerine normal bir hayatta mutlu bir şekilde günlerimizin devam ettiğini hissettirmesi çok önemlidir.
 3. Sınıfa ilk giren öğretmen olmalıdır. Chat veya WhatsApp üstünden kurum ile yazışarak istek ve taleplerini önceden aktararak çözmelidir. Öğretmenler teknik ihtiyaçları için en az bir gün önceden “Driver Dosyalarına” verilerini yüklemeli ve teknik sorunlarını bir gün öncesinde 10.00/15.00 saatleri arasında kurumu ile iletişime geçerek çözmelidir.

“ders sırasında “ yapılması gerekenler;

 1. Derse katılan öğrencilerin yoklaması alınmalıdır. Program veya kağıt üstünden alına yoklama kuruma iletilmesi sağlanmalıdır.
 2. Eğitim sırasında muhakkak bir boş kağıt ve kalem not tutmak için tedarik edilmiş olmalıdır.
 3. Baş ucumuzda bir sayacın bulunması ve her an oturumun süresi ve gidişatı ile ilgili bilgiyi sahip olunması önemlidir.
 4. Ekranda enerjiniz çok önemlidir. Çocuklarımız bizlere sarılmak isteyecek ama bu mümkün olmayacaktır. Bulacağımız bir yöntem ile onları tatmin etmemiz gerekecektir.
 5. Hem öğrenciler hemde kurum ile bazı işaretleşme diline ihtiyaç vardır. Sizin sürekli sesim geliyor mu? Anladınız mı? gibi soru sormanız bir diğer yandan bu sistemin yetersiz ve kalitesiz olduğunu vurgular. Örn. Sizin ekrana yüzünüzü yaklaştırmanız sırasında tüm öğrencilerin “okey” işareti vermesi gibi. Dersi bitirmek istediğinizde öpücükler ile el sallamanız kurum tarafında kapansın anlamına gelmesi gibi. Aralarda Chat veya WhatsApp üstünden kurum ile yazışmak gibi…
 6. Video, boyama kağıtları, notlar vb. dökümanları her görüşmede Driver’a (tarih önüne eklemesi yaparak ) koyarak bu eğitim ile ellerinde kalıcı şeylerin oluştuğunu hissettirelim.
 7. Ödev vermemeye özen göstermeliyiz.
 8. Bir sonraki ders için bir ev içi eşya ders aracı olarak kullanılacak ise bunun sonraki ders için hazırlaması.

ders sonrası “ yapılması gerekenler;

 1. Tüm öğrencilerimizin her birinin genel durumu nasıldı. Ders içinde iletişsel teknik bir sorun var mıydı? Bağlantı ve ZOOM kullanımı ile sorun yaşayan öğrenci kuruma bildirilmeli.
 2. Yapabilirliklerine göre bir sonraki ders in planlanması ve gerekli raporlar çıkartılarak kurum toplantılarında iletilmesi.

Değerli çift kimlikli Moderatör ve öğretmenlerimiz, bu süreç gerçekten bu iki kimliğinizin kullanılması ile ancak başarıya taşıyacaktır. Bizler bu şekilde eğitimi çok arzulamadık, fakat para içinde yapmıyoruz. Eğer gerçekten işlevsel olamayacağını düşünseydik buna başlamazdık.

Zor dönemde belli bir üye kitlemiz böyle şeymi olur ya! dedi ve eğitimini sonlandırdı.

Belli bir üye kitlemiz çok mutlu olduk iyi ki varsınız dedi ve eğitimine devam edeceğini söyledi.

Belli bir üye kitlemizde çok inanmıyorum bişeyler olacağını sohbet edip çıkacaklar bizde buna para ödeyeceğiz, bir deneyelim bakalım dediler.

Bu üye kitlemizi kaybetmememiz gerçekten çok önemli. Doğru kullanırsak ve hassasiyet gösterirsek bu eğitimimizi cevrelerine duyuracak ve yeni öğrencilerimiz oluşacak diye inanıyorum. Memnuniyet ve kalite sizin içinizde…

Emekleriniz için şimdiden çok teşekkürler. Sağlıklı günlere bir an önce dönmek dileği ile…

%d blogcu bunu beğendi: