Dans öğrenmek isteyen yeni öğrencilerin tam da kendilerine uygun kurs araştırdığı bugünlerde çok renkli duygulara şahit oluyoruz. Dün 5 yaşında bir kız çocuğu için dans kursu araştıran bir anne ile konuştuğumda, 2 yıldır kızım dans sayıklıyor, dans kıyafetlerini evde giye giye eskitti. Artık açılın lütfen derken, kızı da söze girip “Biliyor musunuz ben bacağımı artık açabiliyorum ve bir çok hareketi daha iyi yapıyorum.” diyerek evde ayırdığı o zamanları dillendirdi.

Bir düşününce, 2 yıl üniversiteye gidenler bu gün 4 yıllık üniversiteden mezun oluyor. Yüz yüze eğitim ne kadar önemli ki diye düşünenler bilmeliler ki eğitim sadece bilgi erişimi değildir. Bilgiyi sorguladığınız, değerlendirdiğiniz, kıyasladığınız ve kullandığınız zaman bilgiyi sahiplenmiş olursunuz. Bu süreçler için doğru ortamlar yaratıldığında eğitim sizin için verimli olmuştur.

Bazı eğitim alan çocuklarımız ne yazık ki pandemi öncesi yüz yüze eğitim döneminde aldıkları eğitimi sadece bilgi erişilen bir zaman aralığı olarak aldıkları için, yüz yüze olmadan da alınan eğitimin hiç bir şey değişmeyeceği konusuna katılıyorum.

Bizler çocuklarımızın bilgiye erişimlerini önemsediğimiz kadar bu bilgiyi sahiplenecek ortamlar yaratmalıyız.

Değerli biyoloji öğretmenim kendi aldığı sorumluluk ile tüm sınıfı otobüse bindirerek üniversitenin biyoloji bölümüne ait laboratuvarlarına ve botanik bahçesine götürerek bilgiyi ezberlemeden, nasıl oluştuğunu ve ne sonuç yarattığını görmemiz gerektiğini savunurdu.

Yüz yüze olmasının haricinde bilginin merkezinde yapılan eğitimleri her koşulda önemsemeliyiz.

Bu yıl bizler de yeni bir proje ile sizlerle olacağız.
Merak ettiniz mi? Bu proje dansçılarımızı üretim laboratuvarına götürüp bedenleri ile sanatı yaşatmalarını sağlayacak.

Yakın zamanda sizler ile paylaşacağımız bu projemizi kaçırmayın.

Bu arada bu yılın; bilgiye çok değer vereceğimiz ve yüz yüze eğitim alacağımız bir yıl olacağına inanıyorum.

Arman ESEN

%d blogcu bunu beğendi: