Bir süredir dans ediyorsanız, birlikte bir rutin almaya ve sahnede gerçekleştirmeye hazır olduğunuz o noktaya geliyor olabilirsiniz. Performans şaşırtıcı ve heyecan verici bir deneyim olabilir, ancak süreç biraz zor olabilir. Neyse ki, koreografi ve teknik gibi bazı konularda size yardımcı olması için eğitmeninize veya deneyimli bir akranınıza her zaman güvenebilirsiniz, ancak kendinizin üzerinde çalışabileceğiniz başka yönler de vardır. Aşağıda, bir sonraki şovunuza hazırlanmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarını bir araya getirdik! İster ilk performansınız ister 100’üncünüz olsun, bu ipuçları size fayda sağlamalı ve sahnede olma konusunda endişelerinizi gidermelidir.

Pratik, Pratik, Pratik…

Gösteri yapmadan önce yapmak isteyeceğiniz ilk şey çok pratik yapmaktır. Performansınızdan en iyi şekilde yararlanmak için provaya önceden başladığınızdan emin olun. Çoğu insan rutinlerine gösteri tarihlerinden birkaç ay önce başlar ve haftada en az bir kez antrenman yapar. Rutini olabildiğince çok çalışmak, unutmadığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Sahnede olmaktan endişe duyuyorsanız, bol miktarda alıştırma zamanı aldığınızdan emin olmak çözümdür. Eğer rutini milyarlarca kez yaptıysanız, endişelenmenize gerek yok!

Birçok prova süresi de yol boyunca karşılaştığınız karışıklıkları gidermenizi sağlayacaktır. Bir hareketin veya geçişin sorun yarattığını fark ederseniz, zamanınızı mükemmelleştirmek veya değiştirmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, rutin “full-out” (zaten sahnede gibi dans ediyor) uyguladığınızdan emin olun. Vücudunuzun sahnede nasıl hareket edeceğinize alışması için bu önemlidir. Genel olarak, kendinize karşı sabırlı olmayı unutmayın. Eğer alamadığınız bir adım varsa veya rutinin istediğiniz şekilde çalışmadığını düşünüyorsanız, geri adım atın ve düşünmek ve nefes almak için kendinize zaman verin. Sonunda her şey yoluna girecek!

“Sahte Kitle” edinin

Rutinin çoğunu yaptıysanız, başkalarının önünde çalışmaya başlamak isteyebilirsiniz. Daha önce hiç performans göstermediyseniz, başkalarının sizi izlemesinin nasıl bir his olduğunu görmek için iyi bir yoldur. Gösteri zamanından önce rutininizi başkalarının önünde çalışmak, sahip olabileceğiniz herhangi bir sahne korkusunu azaltmanın iyi bir yoludur.

Geri bildirim almak

Başkalarının önünde pratik yapmanın yanı sıra, rutininiz hakkında genel bir geri bildirim almak isteyeceksiniz. Bu eğitmeninizden, bir arkadaştan veya rastgele bir gözlemciden olabilir. Her iki şekilde de, herhangi bir övgü veya yapıcı eleştiri çok yararlı olacaktır. Geri bildirim almak, dansınızın hangi yönleri üzerinde çalışmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur ve ayrıca dansınız hakkında başkalarının en çok neyi sevdiğini görürsünüz. Nasıl yaptığınıza dair dışarıdan bir bakış açısı elde etmek her zaman iyidir.

Size hemen geri bildirimde bulunabilecek kimse yoksa, dansınızı kaydetmeyi ve daha sonra birisine göstermeyi deneyin. Ayrıca nasıl göründüğünüzü görmek için bu videoyu kendiniz görüntüleyebilir ve düzeltilecek şeyler hakkında notlar alabilirsiniz.

Aynaları Kaybet

Dansınızı uygulamak için bir aynaya sahip olmak harika çünkü hareket ederken neye benzediğinizi görebilirsiniz. Bununla birlikte, aynaya çok bağımlı hale gelmek mümkündür (özellikle grup dansı yapıyorsanız). Bazen insanlar aynanın önünde dans etmeye çok alıştıklarında, rutinlerini onsuz yaptıklarında yönlerini kaybedebilirler. Belirli bir yönde uzun süre dans etmeye alışkınsanız, nihayet farklı bir yöne baktığınızda sizi gerçeklikten uzaklaştırabilir. Boşlukları bulmak söz konusu olduğunda birçok dansçı da aynalara çok güvenir. Aynalar gittikten sonra, diğer dansçıların size ne kadar yakın veya uzak olduğunu anlamak zorlaşır. Bu yüzden rutinleri bir aynadan uzak tutmak çok iyi bir fikirdir. Performans alanında kesinlikle ayna olmayacak, bu yüzden en kısa sürede onlarsız pratik yapmak en iyisidir. Performans alanınızdan bahsetmişken…

Sahnenizi Tanıyın

Mümkünse, sahne alacağınız bölgeye aşina olduğunuzdan emin olun. Düzgün hazırlanabilmek için sahnede ne kadar alanınızın olacağını bilmeniz gerekir. Sahne ile tanışmak da sahne korkusunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu ilk performansınızsa, normal çalışma alanınızın dışında dans etmek garip olabilir, bu yüzden eğer mümkünse gerçek sahnede biraz pratik yapmak iyi bir fikirdir. Sahne stüdyonuzdan farklı bir zemine sahip olabilir, bu yüzden oraya vardığınızda nasıl hareket edeceğinizi hissetmek iyi olur. Performansınızdan önce sahnede pratik yapamıyorsanız, mümkün olduğunca hazırlıklı olmanız için gösteri zamanından önce olabildiğince fazla bilgi edinmeye çalışın.

Kostümler Hakkında Düşün

Harika bir kostüm harika bir performans yapabilir. Kostümünüzün rutininizin müziğine ve tonuna uymasını isteyeceksiniz, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Ne giyeceğinizi anladıktan sonra, kostümünüzü giyerken rutininizi uygulamak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu şekilde, kumaşla ilgili herhangi bir sorununuz olup olmadığını veya serbestçe hareket edip edemediğinizi bileceksiniz.

Gülümsemek!

Dansçıları izlerken genellikle yüzlerinin ne yaptığını izleriz. Dansçılar gülümsediğinde performanslar daha eğlenceli olma eğilimindedir, bu yüzden sadece prova yaparken bile gülümsemenizi hatırlayın!

Eğer rutininiz mutlu ya da iyimser değilse, açıkçası gülümsemekten endişelenmenize gerek yoktur. Yine de, bir şekilde kitleyle etkileşim kurduğunuzdan emin olmak istersiniz. Dansınızda ifade etmek istediğiniz duygu ne olursa olsun yüz ifadeleriniz tarafından yansıtılmalıdır. Dansınız için hangi yüz ifadelerini kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olmak, müziğinizi dinlemek için biraz zaman ayırın, kendinizi nasıl hissettirdiğini düşünün ve bunu dansınıza dahil edin.

Sadece Dans Etmeye Devam Edin

İnsanlar sahnede hata yapma şanslarını azaltabilmek için tekrar tekrar prova yaparlar, ancak gerçek şu ki, ne kadar sıkı çalışırsanız çalışın, her zaman kayma olasılığınız vardır. İyi olan şey, bir kitlenin önünde dolaşmak konusunda fazla endişelenmenize gerek olmamasıdır; ilk kez görüyorlar, bu yüzden rutininizin nasıl görünmesi gerektiğini bilmiyorlar!

Birçok dansçı performansları sırasında hata yapar, ancak çoğu gözlemci fark etmez. Bu hataların fark edilmemesinin nedeni, sanatçılar tarafından yüzlerinde veya gövdelerinde gösterilmemesidir. Sadece yüzlerini düzgün tutarlar;  yanlış hareket eder veya bir hareketi unuturlarsa gülümsemeye devam ederler. Sanki hiçbir şey ters gitmemiş gibi dans etmeye devam ederler. Sahnede işler karışırsa, herkes göreceği için gülmemeyi, yüz yapmamayı, donmamayı veya lanetlememeyi hatırlamaya çalışın. Sadece devam edin ve yapmak istediğiniz gibi oynayın!

Biraz uyu

Gerçekleştirmeniz gerektiğinde bitkin hissetmekten daha kötü bir şey yoktur. Eğer yapabiliyorsanız, gösteri zamanından önceki gece iyi bir gece uykusu almaya çalışın.  Uyuyamayacak kadar heyecanlı veya gergin olan birçok insan olduğunu biliyorum. Bu insanlardan biriyseniz, yatmadan önce zihninizi danstan çıkarmanın bir yolunu bulmanızı öneririm. Bir kitap okuyun, bir film izleyin veya zihninizi danstan çıkarmak için rahatlatıcı bir şeyler yapın. Uyandığınızda rutininizi düşünmek için bolca zamanınız olacak.

Isınmak

Daha önce bu blogda ısınmayı tartıştım ve bu bağlamda hala geçerli. Dans etmeden önce vücudunuzu ısıtmak ve germek, yaralanmamak için önemlidir. Bu, özellikle rutininizde zor bir hareket veya biraz esneklik gerektiren bir hareketiniz varsa içe aktarılır. Ayrıca, iyi bir ısınmanın, performansınızdan sonra hissedebileceğiniz bazı ağrıları azaltacağını göreceksiniz.

İyi eğlenceler!

Beni tanıyorsunuz: Dansın ne kadar eğlenceli olduğunu vurgulamayı seviyorum, bu yüzden elbette bir performansa hazırlanma sürecinde bile hepinizin eğlenmesini istiyorum. Hata yapmakla veya kostümlerinizin mükemmel olmasıyla ilgili çok fazla strese girmemeye çalışın. Sadece oraya gidin ve elinizden geleni yapın. Bunun için yeterince hazırlandıysanız, harika olacaksınız!

Mutlu danslar!

Kaynak:

http://celebritydancestudio.com/new-blog/2017/8/4/performance-tips-for-dancers

%d blogcu bunu beğendi: