Bir kadın dansçının bedeninin oranları “8 baş” şeklinde tanımlanmaktadır. Yani, başın tepesinden çeneye kadar olan bölümü “1” kabul edildiğinde gövdenin geri kalanı yedi baş uzunluğunda olmalıdır. Moda dünyasında iş yapan mankenlerde bu oran “9 baş” olarak belirlenmiştir. İdeal kadın modelin boyu 1.75 – 1.85 m olarak kabul edilirken, ideal balerin için bu 1.63-1.75’dir; ancak orantılar her iki meslek için de aynıdır.  Balede orantılar ve vücut tipleri temel olarak dört başlık altında incelenebilir.

A. İdeal orantılara sahip ideal vücut tipi: Bu tür bir vücut tipinde genellikle eklemler aşırı esnek, pelvis dar, gövde ortalama uzunlukta, kol ve bacaklar çok uzundur. Bu vücut tipine sahip olan kızların boyu ne uzunlukta olursa olsun, bale için orantılar idealdir.

B. Gövdesi kısa olanlar: Bu kızların boyu da diğerlerine göre genellikle daha kısadır ve vücut tipleri daha atletiktir. Bu vücut tipinde orantılar yine yerindedir ama vücut daha derli topludur. Ashley Bouder ve Leta Biasucci bu vücut tipinin en iyi örnekleridir.

C. Uzun kızlar: Bu vücut tipinde gövde de boy da uzundur. New York City Ballet’nin baş dansçısı Teresa Reichlen bu tipin en iyi örneklerindendir.

D. Geniş vücut tipi: Balede geniş vücutlu dansçılar için de yer vardır. Carrie Imler, Kathleen Breen Combes ve Sara Mearns bu tür vücuda sahip dansçılardır. Bu vücut tipine sahip kızlar kesinlikle şişman ya da iri değildir; sadece vücut ya da kemik yapıları geniştir. Bu dört vücut tipi, balede en sık rastlanan tiplerdir. Çok nadiren bunlar dışında vücut tipleri de görülebilir.
Vücut yapınız bu dört kategoriden birine uymuyorsa bale yapamayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu dört vücut tipi içinde binlerce varyasyon bulunabilir. Çok kavisli ayaklar, aşırı esnek eklemler, dolgun ayaklar vb gibi. Bu da bireysellik ve genetiğin bize sunduğu bir armağandır. Ancak ne yazık ki, bazı durumlarda balerinin işi çok zorlaşır. Bunlardan biri düz ayaklardır. Ayakta kavis olmadan düz çizgiyi tamamlamak daha zordur ama imkânsız değildir. Sadece daha fazla çalışmanız gerekir. Çarpık bacaklar ve aşırı esneklik de balerinler için dezavantaj oluşturabilir.

a. “X” şeklinde çarpık bacaklar düzeltilmesi son derece zor bir durumdur. Vücudun çizgisini bozar ve kasların şeklini değiştirir.
b. Eklemlerin esnekliği balerin için önemli bir avantaj olmakla birlikte, esnekliğin aşırı düzeyde olması, doğru antrenman yapılmadığı takdirde dezavantaja dönüşebilir.
c. “O” şeklinde çarpık bacaklar balerinlerde sık görülen bir durumdur çünkü genellikle aşırı esnek dizlerle birlikte bulunur. Ancak bu da aşılması imkânsız bir durum değildir. Sadece
sıçramalardan sonra yere inerken gövdenin çok kontrollü olmasını gerektirir.
Vücut tiplerine ilişkin bütün bu bilgilerin ardında yatan neden VÜCUT ÇİZGİSİ’dir. Vücudun çizgisi, balenin anahtarıdır. Bu çizgiler, vücudun oluşturduğu negatif boşluklar sayesinde
yaratılır. Hatta eğitmenlerin dansçılara gözlerini odaklamaları konusundaki telkinleri bile çizginin tamamlanmasını sağlamak amaçlıdır. Baledeki her şey vücut çizgisi ile belirlenir. Örneğin, ayağınızı yere paralel olarak point uzattığınızda, bileğinizden geçen bir çizgi çizdiğinizi düşünürseniz, bu çizginin, kırılmadan başparmağınıza uzanması veya başparmağınızın çizginin altında kalması gerekir. Bu, bir öğrencinin point üzerinde dans etmeye hazır olup olmadığını ya da point üzerinde daha başarılı olup olmayacağını anlamanın yoludur. Ayaktaki kanat, kavisli bir çizgi oluşturur ve tarak kısmının esnek olması da bir başka kavis meydana getirir. Ayak ne kadar uzun olursa dansçının bacakları da o kadar uzun görünür. Sonuç olarak, vücudunuzun oluşturduğu her bir kavis, daha çok çizginin ve daha ilginç negatif boşlukların yaratılmasını sağlayacaktır. Sırtları veya kalçaları fazlasıyla esnek olan dansçılar, farklı şekiller yaratma konusunda sonsuz seçeneklere sahiptirler. Vücut tipi kaslarla da değiştirilebilir. Vücudunuz kas geliştirmeye eğilimliyse, kaslar vücudunuzun şeklini değiştirebilir. Buna karşılık, vücudunuz mükemmel orantılara sahip fakat tendonlarınız gergin ve kalçalarınız kapalıysa bunu düzeltmek için de uğraşmanız gerekecektir. On üç yaşında bir kızsanız ve vücudunuz değişmeye başladıysa endişe etmeyin, bale yapan her kızın başına gelebilir. Baledeki en korkulan durumlardan biri, hiçbir şeyin kesin olmamasıdır. Vücudunuzun ideal tipte olmaması sizi yıldırmasın. Doğru egzersizleri yeterli miktarda yaptığınız takdirde, sorunları çözmeniz mümkündür. Ayrıca baleye uygun olmamanız durumunda çok sayıda başka dans seçeneği bulunduğunu da unutmayın.

Kaynak: http://www.abaleteducation.com
Çeviri: Ayşe Deniz GÖKENGİN

1 yorum

  1. Geri bildirim: Dans İpuçları

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: